; charset=UTF-8" /> Deniz Baykal Kimdir ve Kaç Yaşındadır (Biyografisi)
Türkiye nin En Büyük Biyografi Sitesi

Deniz Baykal Kimdir ve Kaç Yaşındadır (Biyografisi)

Rate this post
banner
Rate this post

Deniz Baykal Kimdir ve Kaç Yaşındadır (Biyografisi) ile birlikte siyasi başarıları ve görevlerini öğrenmek için yazımızdan bilgi alabilirsiniz. Deniz Baykal eşi ve son durumu hakkında bilgi almak için de sitemizi takip edebilirsiniz.

Deniz Baykal Kimdir ve Kaç Yaşındadır (Biyografisi)

Deniz Baykal kimdir 1938 Antalya doğumludur. Cumhuriyet Halk Partisi‘nin ikinci başkanıdır. CHP başkanı olarak 5 kez seçimlerde başbakan adayı olmuş ancak başbakanlık koltuğuna oturamamıştır. 37., 42. ve 52. hükümetlerde yer almış, Dışişleri Bakanı, Başbakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Maliye Bakanı olarak görev yapmıştır.

Deniz Baykal kimdir

Deniz Baykal 2010 yılının mayıs ayında medya tarafından açıklanan ve kendisine ait olduğu öne sürülen cinsel içerikli gizli kamera kayıtları ile ilgili haberlerin ardından, 10 Mayıs 2010 tarihinden istifa ederek CHP’deki görevinden ayrıldı. Kafkasya göçmeni Hüseyin Hilmi Bey ile Mısır göçmeni(aslen Giritli olduğu iddia edilir) Feride Hanım‘ın oğlu olan Deniz Baykal 20 Temmuz 1938 tarihinde Antalya’da doğdu. 1959 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘ni bitirdi.

deniz baykal kac yasinda

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne 1960 yılında asistan olarak girdi. 1963‘te doktora çalışmalarını tamamladıktan sonra iki yıl ABD‘ de kaldı ve Colombia ile Berkeley üniversitelerinde çalışmalarını sürdürdü. Siyasetle 1960‘lı yıllara doğru Demokrat Parti iktidarına karşı gelişen öğrenci hareketlerine katılmakla tanışan Baykal, 1973 Ekim’inde yapılan Genel Seçimlerde CHP‘den Antalya Milletvekili seçildi. 1974 yılında kurulan I. Ecevit hükümeti’nde Maliye Bakanlığı, 1978‘de III. Ecevit hükümeti’nde ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevlerini üstlendi. Baykal bu dönemde parti meclisi ve merkez yürütme kurulu genel sekreter yardımcılığı görevlerinde bulundu. 12 Eylül 1980 askeri müdahalesinden sonra bir süre Ankara’da Ordu Dil Okulu‘nda gözetim altında tutuldu.

Deniz Baykal kimdir ve siyasi başarıları

Deniz Baykal, 2011 ve Haziran 2015 genel seçimlerinde CHP’den Antalya milletvekili seçildi. 2015 genel seçimlerinden sonra meclisin en yaşlı üyesi sıfatıyla 23 Haziran 2015 günü 25. Dönemin ilk oturumunu açtı ve yeni TBMM Başkanı İsmet Yılmaz seçilene kadar Meclis Başkanlığına vekalet etti.

Deniz Baykal Kaç Yaşındadır

24 Haziran 2015 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi tarafından 30 Haziran 2015’te yapılan TBMM başkanlık seçimleri için TBMM başkan adayı olarak gösterildi. Seçimde 1. turda 125, 2. turda 128, 3. turda 129 ve 4. turda 182 oy alarak seçimi kaybetti. Son turdaki rakibi İsmet Yılmaz 258 oy ile 1. olup 26. TBMM Başkanı oldu. 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan erken seçimlerde Deniz Baykal CHP’den Antalya milletvekili seçildi. Yine bu seçimlerden sonra meclisin en yaşlı üyesi sıfatıyla yeni başkan seçilene kadar oturumları yönetti.

deniz baykal kac yasinda, deniz baykal son durumu, deniz baykal eşi kimdir, deniz baykal kimdir, deniz baykal nerelidir

0

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...