; charset=UTF-8" /> Doçent Doktor Neva Çiftçioğlu Kimdir? – Kimdirhayati.net
Türkiye nin En Büyük Biyografi Sitesi

Doçent Doktor Neva Çiftçioğlu Kimdir?

Rate this post
banner
Rate this post

1963 yılında Erzurum’da doğan Doc.Dr.Neva Çifçioğlu bir memur ailenin kızı olarak dünya’ya gelmiştir.İlköğretim ve lise öğrenimini devlet okullarında okuduktan sonra 1985 yılında Hacettepe Üniversite’si Biyoloji Bölümünden mezun olmuştur.

Okulu bitirir bitirmez Ankara Tıp Mikrobiloji Bölümü’nde doktora yaptığı zamanlarda astım hastalığı üzerine hazırladığı tezi o zamanın bölüm başkanına gösteren Neva Çiftçioğlu,bölüm başkanı tarafında tezi kabul edilmeyip çöpe atıldı.Bu olaydan birkaç yıl sonra aynı tez, tıp dünyasının 3 büyük dergisinden birinde yayınlandı.Bunun üzerine Ankara’da doçent olamayan Neva Çiftçioğlu Finlandiya’ya giderek orada doçentlik unvanını aldı.Ve böylece Finlandiya’da doçent ünvanını alan ilk Türk oldu.

Finlandiya’da ne keşfettiniz sorusuna Doc.Dr.Neva Çifçioğlu şöyle cevap verdi;

“Finlandiya’ya gittiğimde oradaki biyologlar bakteri problemin ne olduğunu bulmuşlardı,fakat bakteri probleminin ne olduğunu bilmiyorlardı.Bende onlara bu problemin ne olduğunu ve nasıl inceleme yapacakları konusunda bilgiler verdim.İnsan vücudundaki bütün kireçlenmeler ve tıkanıklar meğerse mikroplar yüzünden oluyormuş;Bunun adınada ben nanobakteri adını koydum.”

Doc.Dr.Neva Çiftçioğlu Nasa(Amerika Uzay ve Havacılık Dairesi) ile birlikte çalışarak bulduğu bu mikrop çeşidinin özellikleri Mars’tan dünyamıza düşen bir taş ile aynı özelliklere sahip olduğunu farketti.Daha sonra NASA’dan birlikte çalışma teklifi gelmiştir.Bu teklif üzerine NASA’da çalışan tek Türk  kadındır Neva Çifçioğlu.

Keşfettiği bu buluşu sayesinden dünyanın her yerinden davetler ve ödüller aldı.Bugüne kadar 10 uluslararası ödüle layık görülmüştür.Şu ana kadar Türkiye’den hiçbir tebrik mesajı dahi almamıştır.

Önümüzdeki yıllarda önemli bir konu olan kalp ve böbrek hastalıklarının teşhisine ilişkin patenti açıklanması bekleniyor

0

Comments to Doçent Doktor Neva Çiftçioğlu Kimdir?

 • Bu konuda yorum yapmak için Tıp Doktoru olmak gerekir.
  ANCAK İFADESİNDE İKİ EKSİKLİK VAR:

  “Finlandiya’ya gittiğimde oradaki biyologlar bakteri problemin ne olduğunu bulmuşlardı,fakat bakteri probleminin ne olduğunu bilmiyorlardı.Bende onlara bu problemin ne olduğunu ve nasıl inceleme yapacakları konusunda bilgiler verdim.İnsan vücudundaki bütün kireçlenmeler ve tıkanıklar meğerse mikroplar yüzünden oluyormuş; Bunun adına da ben nanobakteri adını koydum.” diyor.
  İFADENİN TÜRKÇE ANLAMI TUHAFTIR: Bakteri problemin ne olduğunu bulan kimse, bakteri probleminin ne olduğunu bilir. .
  .
  İKİNCİ EKSİKLİK: ::”insan vücudundaki bütün kireçlenmeler ve tıkanıklar meğerse mikroplar yüzünden oluyormuş” demiş Neva Hanım.
  Ama kireçlenmeyi önleyen (mikrobu öldüren) ilacı bulamamıştır. Dolayısıyle, “kireçlenmeler mikrop yüzünden oluyrmuş” demesi, insanlara fayda sağlamaz.
  Önemli olan, kireçlenmeyi önlemektir veya yok etmektir.
  Dahası, TEZ’inin neşredildiği Yabancı derginin adı bile verilmemiş.
  Kaldı ki, buluşunu niçin çöpe atsınlar? Bunun aklı ve mantıki tarafı yoktur.

  Hadi diyelim ki, Yurt dışında Türk oluşu sorun oldu. Peki Türkiye’de Ankara Tıp Fakültesinde Tezinin çöpe atılmasının sebebi de mi, Türk oluşundandır yani?
  Dahası, Tezinin çöpe atılmasının sebebini Neva hanım izah etmeliydi, ama izah etmemiş.

  Bu işin içinde başka bir sorunu var gibi görülüyor.
  Yine de Doktor Neva Hanıma başarılar dilerim. 26.6.2017

  .
  .

  Feyzullah Güney Haziran 26, 2017 3:46 am Cevapla
 • Böyle kıymetli insanların varlığından haberimiz olmaması ne kadar acı.
  Bu kadar başarılı bir Türk kadını olması çok gurur verici.
  Başarılarının devamını dilerim.Çok tesekkürler..

  Balan Gulseren Haziran 27, 2017 5:14 pm Cevapla
 • Sizinle daima gurur duyuyoruz hocam. Başarılarınızın artarak devam etmesini dilerim. Siz, bizim daima milli hururumuzsunuz. Ülkemizde malesef bilim yok. Bu yaşadığınız olumsuzluklar bunun sonucudur

  Ayşe Durmaz Temmuz 4, 2017 8:18 am Cevapla
 • Siz bizim daima milli gururumuzsunuz hocam. Başarılarınızın artarak devam etmesini dilerim. Ülkemizde malesef bilime önem verilmiyor. Bu yaşadığınız olumsuzluklar bunun sonucudur. Umarım ülkemizde adaletle bilimle yönetilen ülke haline gelir. Aksi taktirde çocuklarımızı da sizin yaşadığınız umarsızlıklar bekliyor. Sizinle bir Türk olarak gurur duyuyorum. Bunu bilin istedim

  Ayşe Durmaz Temmuz 4, 2017 8:23 am Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...