; charset=UTF-8" /> Edip Cansever Kimdir (Biyografisi)
Türkiye nin En Büyük Biyografi Sitesi

Edip Cansever Kimdir (Biyografisi)

Rate this post
banner
Rate this post

Edip Cansever Kimdir ve nerelidir? Ünlü şair Edip Cansever kaç yılında ve nasıl ölmüştür? Bu soruların cevabını sitemizden bulabilirsiniz.

Edip Cansever Türk edebiyatının en önemli şairlerinden birisidir. Ünlü şair 8 Ağustos 1928 yılından İstanbul’da doğmuştur. Kumkapı ortaokulunu bitirdikten sonra İstanbul erkek lisesinde eğitimine devam etmiştir. Daha sonra ise Yüksek ticaret okuluna başlamış ancak okulu bitirememiştir.

1950 yılında İstanbul Kapalı Çarşıda ticaretle uğraşmaya başlamıştır ve şiir yazmayı ve okumayı bir kenara bırakmıştır. Yazdığı ilk şiirler 1944 tarihinde “İstanbul” isimli bir dergide yayınlanmıştır. 1951 yılına gelindiğinde ise bir kaç arkadaşı ile birlikte “Nokta” isimli bir dergi çıkarmaya başlamıştır.

Edip Cansever Kimdir

edip cansever kaç yılında öldü

Edip Cansever Biyografisi ve Şiirleri

Yazdığı farklı şiirler edebiyat camiasında hızla yayılmaya başlamış ve Edip Cansever popüler olmaya başlamıştır.1957 yılında “Yerçekimli Karanfil” isimli kitabı çıkarmıştır. Bu kitap beklenildiğinden çok daha fazla ilgi görmüştür ve ünlü şair için neredeyse bir dönüm noktası olmuştur. Bu kitap ile 1958 Yeditepe şiir ödülünü kazanmıştır.1976 yılına geldiğimizde ise “ben ruhi bey nasılım” isimli kitabını çıkarmıştır. Bu kitap ile Türk Dil kurumundan şiir ödülünü almıştır.

Edip Cansever Hayatı

1976 yılına kadar kapalı çarşıda turistik eşya ve halı satan Edip Cansever bu tarihten itibaren tamamen şiire yönelmiştir. Bodrum’da tatil yaparken beyin kanaması geçiren ünlü şair 28 Mayıs 1986 yılında İstanbul’da ölmüştür.

0

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...