Home / Oyuncular / Erdal Tosun Kimdir?

Erdal Tosun Kimdir?

9 Nisan 1963 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Erdal Tosun aslen Balıkesir ilinin  Burhaniye ilçesindendir. Erdal Tosun Yeşilçam aktörlerinden Necdet Tosun‘un oğludur. Kardeşi Gürdal Tosun da kendisi ve babası’nın yolundan devam eden bir oyuncuydu. 1980 yılında Beyoğlu Fındıklı Lisesi’nden mezun oldu. 1981 yılında Mine adlı filmle sinemaya sahnesine başlamıştır. Mimar Sinan üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan mezun oldu.

 

Mezun olduktan hemen sonra tiyato çalışmalarına başlamıştır. Daha sonra Antalya Devlet Tiyatrosu’nda göreve atandı.En son ise  Murathan Mungan’ın Mezopotamya üçlemesi adlı oyununda oynadı ve Devlet Tiyatroları’ndaki görevinden ayrıldıktan sonra BKM Oyuncuları arasına katıldı. Sayısız tiyatro, filmlerde ve dizilerde rol aldı.İnsanlar tarafından tanınmasından etkili  olan Rina’da canlandırdığı “Memo” karakteriyle söylediği Hayallerimizi Satmadık ya repliğiyle tanınır.

30 Kasım tarihinde saat 6:30 sıralarında geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetmiştir.Allah’tan rahmet diliyoruz.

Hakkında admin

Daha Fazla Biyografi

Hale Soygazi Kimdir ve Hayatı Nedir? Çocuğu Varmı?

Hale Soygazi kimdir ? 6 Mayıs 1950 tarihinde İstanbul‘da doğmuştur. Türk sinemasının önemli aktrislerinden biri olan Hale …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir