Home / Kişiler / Ertuğrul Gazi Kimdir?

Ertuğrul Gazi Kimdir?

Osmanlı imparatorluğunun kurucusu Osman Bey’in babasıdır.

1188 yılında  Ertuğrul Gazi  doğmuştur. Babası (Süleyman şah) Gündüzalp, annesi Hayme Hatun’dur. Oğuzların Bozok kolunun Kayı boyuna mensuptur. Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Bey’in babasıdır. Üç kardeşi vardır. Bunlar Sungur Tekin, Gündoğdu ve Dündar’dır.

9.asırda Ertuğrul Gazi’nin ataları, yaklane olmak üzere öteki Oğuz boyları ile birlikte Moğol istilasının da etkisiyle Buhara ve Semerkant (özbekistan) üstünden Ceyhun nehrini (Amuderya’yı) geçerek Horasan (Türkmenistan) bölgesinin Merv /Mohan şehrine yerleştiler.

10.asırın ikinci yarısında Selçuklular’la birlikte Azerbaycan üstünden doğu Anadolu’ya Van Gölü’nün batısında yer alan Ahlat’a ulaştılar. Daha sonra Süleyman şah, aşiretiyle toplayarak 25 şubat 1221 tarihinde Ahlat’tan kalkarak Erzincan taraflarına doğru yola çıktı. Amasya’da birkaç gün kalarak bu bölgede bulunan Gürcüler ve Trabzon Rum imparatorluğu’na karşı savaştı. Lakin bu ülkede büyük bir otlak bulamadı.

O sıralarda Halep’te bulunan Eyyubî Devleti şubelerinden bir hükümdar, Haçlılarla çarpışmak üzere Süleyman şah’ı Halep’e çağrı  etti. Süleyman şah, tüm ağırlıklarıyla ve oymaklarıyla birlikte Amasya’dan yola çıktı. Biraz ilerledikten sonra Elbistan taraflarından yaklaştı. Nihayet önlerine Halep yakınlarında Fırat Nehri çıktı. Buraların geçitlerini bilmiyorlardı. Süleyman şah atını Fırat Nehrinin akarsularına sürdü. Lakin  atı bu coşkun suyun akıntısına kapıldı. Süleyman şah da ayağını üzengiden kurtaramadı. At ile Süleyman Şah sular altında alıp gitti. Birkaç defa  atıyla batıp çıktıysa da onu kurtaramadılar. Bunun sonucunda Süleyman şah, 1227 yılında 60 yaşında Fırat nehrini geçerken boğularak öldü.

Süleyman şah’ın dört oğlu vardı. İsimleri;  Sungur Tekin, Gündoğdu, Dündar Bey ve Ertuğrul Bey ‘di. Sungur Tekin ve Gündoğdu, kabileleriyle birlikte eski yurtlarına Horasan’a döndü. Çocuklarından biri olan Ertuğrul Gazi, annesi Hayme Ana ve küçük kardeşi Dündar’ın bulunduğu aşiret ise 444 çadırlık aile efradıyla birlikte yeni bir yurt aramak için Pasin ovası ile Sürmeliçukur yöresine gittiler. Bir müddet sonra da batıya doğru yola çıktılar ve Ankara’ya gelerek Karacadağ’a yerleştiler. Bir rivayete göre; bu yolculuk gerçekleşirken Erzurum-Sivas’ta yer alan Yassı çimen’de Selçuklular ve Harezmşahlar ile yapılan savaşta Ertuğrul Gazi idaresindeki Kayıhanlılar Selçuklu safında yer almışlar ve Harezmşahlar’ın yenilmesini sağlamışlardır.

Ertuğrul Gazi, Halime Hatun ile evlendi. Bu evliliğin ile birlik te Gazi Sarı-batı Savcı Bey (vefâtı: 1288), Gündüz Alp (vefâtı: 1306), ve Osman Bey (1258-1326) adlarında üç oğlu oldu.

Ertuğrul Gazi, anısı adına  1281 yılında Bilecik, Sögüt ilçesinde vefat etmiştir. Sögüt ilçesi’nde her sene Ertuğrul Gazi’yi anma törenleri yapılıyor.

Oğlu Osman Gazi´ye yaptığı vasiyeti ile altı  asır boyunca ayakta kalacak olan bir devletin idarecilik ruhunun temellerini atmıştır.

Kaynak : biyografi info

Hakkında admin

Daha Fazla Biyografi

Hulusi Akar Kimdir, Hulusi Akar nerelidir, Hulusi Akar kaç yaşında, Hulusi Akar maaşı, Hulusi Akar biyografisi

Orgeneral Hulusi Akar Kimdir ve Nerelidir ?

Orgeneral Hulusi Akar Kimdir ve Nerelidir ? sorusunun cevabı ve bir çok bilgi için sitemizden …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir