Home / Siyasetçiler / Tuncer Bakırhan Kimdir ?

Tuncer Bakırhan Kimdir ?

1970 yılında Kars ili Susuz ilçesinde dünyaya gelen Tuncer Bakırhan  demokratik halk partisi eski genel başkanı ve siyasetçidir. İlk ve ortaöğretimini Kars’ta tamamlayan Tuncer Bakırhan Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Birimler Ekonomi Bölümünü bitirdi.

Uludağ Üniversitesindeki öğrenciliği boyunca bir çok eyleme katıldı. pkk terör örgütünün propagandasını yapmak suçundan ceza evinde yattı. 1989’dan itibaren, pkk terör örgütü ve HEP çizgisindeki partilerin değişik kademelerinde yer aldı. 1999’da Kars Belediye Başkanlığına aday olan Tuncer Bakırhan seçimi kaybedince HADEP Kars İl Başkanlığı görevi ve partinin diğer organlarında yer aldı. 2002 yılında yapılan milletvekili seçimlerinde aday olduğu demokratik halk partisinden Kars Milletvekili seçilecek oyu almasına rağmen partisi barajı aşamadığı için parlamentoya gidemedi. Sonrasında DEHAP genel başkanlığı yaptı. Bu sırada, hakkında davalar açılan partiyi feshedip, ekibiyle birlikte demokratik toplum partisi çatısı altına girdi. 2 yıl süren genel başkanlığı görevini demokratik toplum partisi’nin kurulmasıyla birlikte Ahmet Türk’e devretti. 29 Mart 2009 yılı yerel seçimlerinde İstanbul Esenyurt DTP belediye başkan adayı olarak seçimlere girdi ancak seçimi kazanamadı. 2013 yılında kck üst yöneticiliği suçuyla Tekirdağ F tipi ceza evinde yattı. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Siirt belediye başkanı olarak seçildi. Evli ve iki çocuk babası olan Tuncer Bakırhan  Siirt Belediye Başkanlığı görevini yaparken terör örgütü pkk’ya üye olmaktan gözaltına alındı.

Kimdirhayati.net ekibi olarak kendisine Türkiye Cumhuriyet’inin yüce adaletinden yıllar boyu bitmek bilmeyen cezalar diliyoruz..

Hakkında admin

Daha Fazla Biyografi

Mevlüt Uysal kimdir, Mevlüt Uysal kaç yaşındadır, Mevlüt Uysal nerelidir, Mevlüt Uysal memleketi, Mevlüt Uysal biyografisi

Mevlüt Uysal Kimdir ve Kaç Yaşındadır? Görevi Nedir?

Mevlüt Uysal Kimdir ve Kaç Yaşındadır? İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal kaç yaşındadır? Başakşehir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir