Türkiye nin En Büyük Biyografi Sitesi

Vladimir  Putin Kimdir ve Serveti Nedir? (Biyografisi ve Hayatı)

Rate this post
banner
Rate this post

Vladimir  Putin Kimdir ve daha önceden ne iş yapmaktadır. Vladimir  Putin hayatı hakkında tüm detayları ve serveti konusunda bilgi almak için sitemizi takip edebilirsiniz. Son günlerde iyice gerilen ABD ve Rusya arasındaki ilişkiler Vladimir  Putin tarafından nasıl karşılanıyor. Vladimir  Putin Eşi kimdir

Vladimir  Putin Kimdir ve Serveti Nedir? (Biyografisi ve Hayatı)

Vladimir  Putin  7 Ekim 1952 tarihinde Leningrad ( Bugünkü St.Petersburg) da yani Rusya‘da dünyaya gelmiştir. Eski devlet başkanı ve şimdiki Rusya başbakanıdır. Annesi fabrika işçisi olan Putin’in babası ise donanmada denizaltı filosunda görev yapmıştır.

1975 yılında Saint Petersburg Leningrad Üniversitesinde  Uluslararası Hukuk Bölümünü bitirerek mezun olmuştur. Yüksek lisansını ise ekonomi alanında yapmıştır. Mezuniyetinin hemen ardından 1975 yılından itibaren KGB‘de çalışmaya başlayan Putin bir süre Almanya‘da görev yapmıştır. Leningrad’a dönmesinin ardından da üniversite yönetiminde bazı görevler almıştır.

putin kimdir

Vladimir  Putin Kimdir  ve Kaç Yaşındadır

Aynı zamanda Leningrad Devlet Üniversitesi Rektörü’nün danışmanlığını da yapmıştır. 1990’da KGB’den ayrıldı ve Leningrad Belediye Başkanı Sobçak’a yakınlaştı ve önce belediye reisinin dış ilişkiler komitesinin başına geçti. Mart 1994’ten sonra başkanın yardımcısı oldu. 1997 Mart-1998 Mayıs’ta Başkanlık Yönetimi Ana Kontrol Departmanı’nın başındaydı. Mayıs 1998’de Bölgelerle İlişkiler İdaresi’nde başkan yardımcısı daha sonra ise Ağustos 1998’de FSB Direktörü oldu. Ekim’den itibaren de Güvenlik Konseyi üyesi seçildi.

Mart 1999 yılına geldiğimizde ise Güvenlik Konseyi Sekreterliği’ne atandı. Ağustos 1999 yılında Boris Yeltsin tarafından yeni başbakan olarak teklif edildi. Boris Yeltsin‘in 31 Aralık 1999 yılında istifa etmesinin ardından boşalan başkanlık koltuğuna Anayasa gereği üç ay içerisinde devlet başkanlığı seçimi yapılıncaya kadar bu göreve vekil olarak geçti. Ardından yapılan seçimlerde başkan seçildi. Vladimir Putin kimdir  Rusya’da yapılan başkanlık seçimlerinde %50’nin üzerinde oy toplayarak birinci turda devlet başkanı seçildi. 7 Mayıs 2008’de görev süresi dolarak yerini yeni devlet başkanı Dmitri Medvedev’e bıraktı. Ardından ise  Rusya’nın başbakanı oldu.

Vladimir  Putin Kimdir ve Eserleri Nedir

Vladimir  Putin Kimdir Rusya Federasyonu‘nun 2000-2008 yılları arasında cumhurbaşkanlığını görevini yürüttü. 2000 yılında yapılan seçimlerde Rusya Federasyonu Komünist Partisi başkanı Zyuganov‘un önünde %52,9’luk oy oranıyla cumhurbaşkanı seçilmiş ve 2004 yılında yapılan seçimlerde ise %71’in üzerinde oyla tekrar cumhurbaşkanı seçilmiştir. Döneminde Rusya ekonomisi hızlı büyüme rakamları yakalamış ve ülkesinin bağımsızlığı yolunda çok önemli adımlar atmıştır. Merkezi otorite kuvvetlendirilmiş ve silahlı kuvvetlerde reform hareketleri başlamıştır.

0

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...